דקר אילת

מרצה - "מינוף משבר להזדמנות"

דקר אילת
כרטיס ביקור

דקר אילת, חבר קיבוץ שדה נחום בצפון, נשוי ואב לשלושה בנים.

שירת במגוון תפקידי ביטחון בצבא, משטרה, משמר הגבול ושירות בתי הסוהר בתפקידי פיקוד רבים.

היה שותף כלוחם ומפקד להקמת מספר יחידות מיוחדות שפיתחו תפיסת הפעלה חדשנית בלחימה בטרור ובהם יחידת דובדבן, מסתערבי משמר הגבול, הימ"מ. הקים ופיקד על יחידת מצדה ובמילואים את יחידת הית"מ.

לאחר פרישתו הקים את חברת IDS המתמחה בייעוץ ביטחוני בחו"ל לארגוני כליאה מדינתיים.

Email

טל': 050-6278443

הרצאות

דקר אילת

"תקלות מבצעיות כהזדמנות"

במהלך שירותו לחם ופיקד דקר על מאות מבצעים בלחימה בטרור אשר רובם היה מוצלח ובחלקם היו תקלות קשות אשר הובילו לפגיעה ברכוש ובנפש.
תקלות אלו ובהם - ניסיון חטיפה של דקר על ידי מחבלים, פציעתו במספר אירועים, פציעה של אחרים ועוד, הובילה את הדרג הפוקד להתנערות מאחריותם לאירוע. 
בעקבות ההתנערות הכוח היה צריך להתמודד לא רק עם הפציעות, הפגיעות ותחושת הכישלון, אלא גם עם תחושת הנטישה של הדרג הפוקד.
במהלך ההרצאה מספר דקר על האירועים עצמם, הבנת תמונת המצב, תהליך קבלת ההחלטות במהלך האירוע, הבדידות לאחריו והצורך להיות עמוד טווח יציב לדרג הפקוד. בהרצאה מספר דקר על ההבנה כיצד מייצרים תהליך למידה אמיתי ומלא לאור ערכים כגון רעות, מנהיגות, מקצועיות ונחישות בעולם מודרני שמחפש בעיקר אשמים מידיים וראשים.
אירועים אלו הובילו את דקר להבנה כי דווקא תקלות מובילות ללמידה פנימית מהירה וטובה יותר ועל מנת לשפר את יכולת הלמידה של פקודים יש לייצר ולתרגל תקלות במהלך שגרה.

 

"התפתחות האיסלם הרדיקלי"

במהלך תפקידו כמפקד כלא "גלבוע" המאכלס אסירים מחבלים תושבי ארץ ישראל והשטחים ובהם מספר אסירים שנעצרו על ידיו בשנות ה-90 הבין דקר כי היכולת שלנו להתעלם מההקצנה האיסלמית הרדיקלית הינה לא ריאלית ויש עלינו להבין תופעות אלו במלואן וזאת על מנת לפעול גם למניעתם ולא רק למעצרם.

דקר החל ללמוד תואר שני באוניברסיטת תל אביב במזרח תיכון בן זמננו וזאת על מנת להרחיב את הידע בהבנת הרקע לתופעת ההקצנה וחיפוש אחר הדרך למניעת תופעות אלו ובמיוחד בבתי הכלא.

המחקר הוביל אותו לתואר שני נוסף באוניברסיטת חיפה תוך התמחות בביטחון לאומי וביצוע תזה על מניעת ההקצנה בבתי כלא. עבודה שזכתה לפרס מחקרי משר הביטחון מחד ומנזיפה מהשר לבט"פ מאידך.

הבנת שורשי ההקצנה, חיפוש התהליכים עוד בשנות ה-80, התפתחות הסלפיה בשנות ה-90 ושינוי פני הטרור המוכר לנו הובילה את דקר לבניית יחידת מילואים מיוחדת שתפקידה לשבש פעולות חדירת מחבלים רב מוקדיות.

בהרצאתו מרחיב דקר את הידע על העולם החמקמק של האסלם הסלפי החדשני שמדינות רבות באירופה ובישראל מסרבות להתייחס אליו כל עוד הוא לא טרור חי ותוקף.

 

"כניסה לתפקיד חדש"

דקר מפקד מגיל 15 כאשר היה בפנימיה צבאית. לאור כל שירותו לא נתקל מעולם בהכנה מסודרת לכניסה לתפקיד אלא בסוג של חפיפה על האנשים, משימות ופעולות נדרשות.

איך לפתח? מה לראות בכניסה לתפקיד? איך לגרום לאנשים לנוע מאיזור הנוחות שלהם ועוד? לא נלמד ולא נכתב.

דקר כתב מאמר ובו כללי הכניסה לתפקיד וזאת מניסיונו כמפקד כלא גלבוע והדרים ובהם העקרונות והתהליכים הנדרשים למפקד ומנהל בעת רצונו להניע תהליכים ולשפר יכולות.

ההרצאה מתרכזת בעקרונות ובדוגמאות לביצוע תהליכים אלו.

צור קשר

ההודעה נשלחה בהצלחה!