top of page

ד"ר חנן תומר

מרצה - הרצאות בנושא ספורט

חנן תומר
כרטיס ביקור

ד"ר חנן תומר (44) הוא חוקר תקשורת ומרצה, שעבודת המחקר שלו חקרה את התפתחותה של עיתונות הספורט בישראל. ד"ר תומר מרצה לחברות, לארגונים ובאירועים פרטיים רבים ובמגוון נושאים הסובבים את עולם הספורט, על כל מרכיביו השונים והרבים. עוסק בתחומי הכתיבה העיתונאית, שיווק, דוברות ויחסי ציבור למעלה מ-20 שנה.

  • White Facebook Icon
Email

טל': 052-6567181

הרצאות

חנן תומר, גלילאו

התפתחות עיתונות הספורט בישראל ובעולם

האם עיתונות הספורט הישראלית השתנתה ב-60 השנים האחרונות? האם תמיד הייתה רדודה, צהובה ומלאת אינטרסים, או שזהו חידוש של השנים האחרונות? ומדוע יש כל כך הרבה עיתוני ספורט בעולם וכל כך מעט עיתוני ספורט בישראל? ההרצאה תשרטט את עלייתה (ונפילתה) של עיתונות הספורט המקומית, תציג עיתונים ישנים וסיפורים משעשעים על העיתונים שכולנו גדלנו עליהם. במהלך ההרצאה נבדוק מה הייתה ידיעת הספורט הראשונה שפורסמה בתקשורת בישראל ובעולם, מי היה עיתון הספורט הראשון בעולם, מתי פורסם מדור הספורט הראשון בארץ ישראל, על מה הוא דיווח ועוד פרטי טריוויה מרתקים אחרים.

ספורט ושפה

תקשורת הספורט מאכלסת אינספור דימויים, ביטויי סלנג ושיבושי לשון מהשפה העברית. נסו לחשוב על הספורט ללא מילים כמו שלושער, תאקל, כדרור ועוד רבים אחרים, שהומצאו על ידי עיתונאי ספורט במהלך השנים. במהלך ההרצאה נצלול למעמקי השפה העברית ונבדוק את הקשר שלה לספורט. נתחקה אחר המילה העברית שהמציא אליעזר בן יהודה כתחליף למילה ספורט, נבדוק אילו מילים הושאלו משפות אחרות לעולם הספורט שלנו, מהיכן נולדו ביטויים כגון "בעיטת בננה", "פנדל", "פאלש", "תאקל" ואחרים וכיצד שינו עיתונאי ספורט את האופן בו אנו קוראים וכותבים ספורט.

היריבויות הגדולות ביותר בספורט

הספורט, מטבעו, מייצר יריבויות למכביר, חלקן על רקע ספורטיבי בלבד אולם חלקן טעונות שורשים היסטוריים-פוליטיים-דתיים, ההופכים את המשחק למשני במלחמה על הניצחון. במהלך ההרצאה נבדוק  מהם שורשי השנאה בין קבוצות הכדורגל ריינג'רס וסלטיק בסקוטלנד, אילו חבלי ארץ מייצגים ריאל מדריד וברצלונה ומדוע תושביהן שונאים אלו את אלו, למה הדרבי החם ביותר בלונדון הוא דווקא המשחק בין קבוצות ווסטהאם ומילוול, מהן חמש היריבויות הגדולות ביותר בכדורסל האירופאי, מה עמד במוקד השנאה בין נהגי הפורמולה 1 איירטון סנה ואלן פרוסט ומדוע תיעבו זה את זה כוכבי הטניס ביורן בורג וג'ון מקנרו.

ספורט וטכנולוגיה

הטכנולוגיה תופסת מקום של כבוד בעולם הספורט וה-VAR כבר הפך לחלק בלתי נפרד מתרבות הכדורגל העולמית. מעתה, לא רק השחקנים נהנו מעזרים טכנולוגיים שסייעו להם לשפר את משחקם, גם הצופים החלו ליהנות יותר מהדרמה המתחוללת אל מול עיניהם. במהלך ההרצאה נדבר על הצד של השחקנים (למשל, חיישנים שמודדים מהירות בזמן המשחק), על הצד של התקשורת (למשל, הילוכים חוזרים מזוויות מיוחדות) ועל הצד של השופטים (עין הנץ, הסתייעות בהילוכים חוזרים מצד השופטים), נסקור חידושים טכנולוגיים בענפי ספורט אחרים, ננסה לחזות את הכיוון אליו צועד עולם הספורט בעתיד ומהם הפיתוחים האחרונים בתחום.

ספורט ופוליטיקה

הספורט הוא אמצעי אפקטיבי להנחלת רגשות לאומיים, משום שקל ליחידים להזדהות באמצעותו עם האומה כולה. פוליטיקאים ומנהיגים ידעו (ועדיין יודעים) לעשות שימוש בספורט כדי למנף צרכים פוליטיים מחג, או כדי לפעול כנגד מדינות אחרות מאידך. במהלך ההרצאה נסקור את הסיפורים המעניינים ביותר בעולם הספורט: המחאה השחורה ב-1968 ומחאות נוספות, אירועי ספורט שבוטלו בגלל פוליטיקה, מלחמות שפרצו בגלל משחקי כדורגל וכמובן הקשר של ישראל לספורט הפוליטי.

סיפורים קצרים על ספורט

עולם הספורט הסובב אותנו הוא גן עדן לחובבי פרטי טריוויה ביזאריים ומרתקים, סביב אירועים שכל חובב ספורט מכיר. במהלך ההרצאה נצא לסיבוב מסביב לעולם ונברר איזו מלחמה פרצה בעקבות משחק כדורגל, איזו פליטת פה קבעה את זהות מארחת אולימפיאדת 2012 וכמה כסף עלתה פליטת הפה הזו, מה הקשר בין טרזן למייקל פלפס, איזו קבוצתNBA  התפרקה בשנות ה-60 אולם עדיין מקבלת כסף מהליגה, מי המציא את קפיצת הצוקהארה ועוד סיפורים קטנים-גדולים שלא תאמינו שאי פעם התרחשו.

אודות ההרצאות בתקשורת:

ספורט ושפה - חנן תומר בתכנית "גלילאו" כאן 11

השפעתה של תקשורת הספורט בישראל

על השפה העברית

על ספורט וטכנולוגיה

חנן תומר בתכנית "גלילאו"

צור קשר

ההודעה נשלחה בהצלחה!

bottom of page