top of page

ליאור אסטליין

מרצה - בטחון ומזרחנות

ליאור אסטליין
כרטיס ביקור

ליאור אסטליין - עורך "בטאון חיל-האוויר" וחוקר צבאי, כותב בענייני בטחון בעיתונים "הארץ" ומוסף סוף השבוע של "ידיעות אחרונות", בעל תואר ראשון במזרחנות ותואר שני בלימודי בטחון ואסטרטגיה מאוניברסיטת ת"א.

Email

טל': 052-3505158

הרצאות

"הנסיך האדום בנתיבי הדם"
לאחר הטבח שערכו מחבלי "ספטמבר השחור" בספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972, החל מאבק סודי בין מנגנוני הבטחון הישראליים ובראשם "המוסד לביון ולתפקידים מיוחדים" לבין ארגון "ספטמבר השחור".
המאבק שהתרחש רובו ככולו על אדמת אירופה, נשא אופי אלים ביותר והתאפיין בחיסולים הדדיים בין הצדדים, כאשר המטרה הראשית של אנשי "המוסד" הייתה ראשו של מי שנחשב למתכנן הטבח במינכן - "הנסיך האדום", עלי חסן סלאמה.
דמותו של סלאמה, בנו של מנהיג כנופיות מפורסם מהמרד הערבי ב-1936 שגדל תחת השגחתו של אחד מגדולי האויבים של הציונות - המופתי חאג' אמין אל חוסייני לאחר מותו של אביו בקרב במלחמת העצמאות - היא הציר המרכזי סביבו בנויה ההרצאה.
מאז ילדותו שהתוותה את ייעודו, השנים במחיצת חאג' אמין, החבירה ליאסר ערפאת בראשית שנות השישים והקמת "כוח 17" ו"ספטמבר השחור", סומן סלאמה כאחד המנהיגים האפשריים של העם הפלשתינאי.
האיש שהקדים את זמנו בכל הקשור לתכנון פעולות טרור נגד ישראל (קוזו אוקמוטו, מטוס סבנה, הטבח במינכן), מצא עצמו, כמו אביו, במיקום הגבוה ביותר ברשימות החיסול הישראליות ואת סיפור חיסולו המרתק, כמו גם פרטים חדשים על מאבק ה"מוסד" ו"ספטמבר השחור", מספרת ההרצאה.

"סיפורים מהמלחמה השביעית - הערות והארות אודות מלחמת לבנון השנייה"
מלחמת לבנון השנייה שהתחוללה בקיץ 2006 בין ישראל וארגון החזבאללה, העלתה על פני השטח שאלות ותהליכים חדשים ויצרה מציאות חדשה במזרח התיכון.
מול מי נלחם צה"ל במלחמה זו - האם בארגון גרילה וטרור או בצבא שפועל על פי התפיסה הצבאית הפוסט מודרניסטית של המאה ה-21, תפיסה שעוצבה בשדות הקטל של עיראק ואפגניסטן? האם ניתן לנצח צבא כזה בכלים הקונבנציונאליים של המאה ה-20? האם תפיסת ההפעלה של צה"ל ומפקדיו ערוכים להלחם במלחמה מסוג שכזה? האם נכשלה המהפכה בתפיסת ההפעלה של צה"ל, כפי שבאה לידי ביטוי במלחמת לבנון ואם כן, מדוע? האם הפכו שניים וחצי עשורים של היעדר מלחמה את צה"ל לצבא אחר? ומה היה תפקידו של מערך הרקטות של חזבאללה? להגן? לתקוף? ואם תבוא מלחמת לבנון השלישית, מה יהא אז?
על שאלות אלו כמו גם אחרות הדנות בתהליכים שבאו לידי ביטוי ומיצוי במלחמת לבנון השנייה, מנסה ההרצאה להשיב

"עד הרגע האחרון: התנקשויות בעדשת המצלמה"
התנקשויות פוליטיות היו מאז ומעולם כלי רב עוצמה לשינוי ההיסטוריה וטלטלו את המציאות במדינות בהן התרחשו ולעיתים אף מעבר להן. עם התפתחות אמצעי התקשורת נוצרה הזדמנות נדירה לעקוב אחר מהלך ההתנקשויות, כפי שעושה ההרצאה.
במהלך שעה מרתקת נעקוב, שנייה אחר שנייה, אחר מהלכן של כמה התנקשויות שכאלה ומעבר לכך, נשמע גם סיפורים מעניינים ופרטים חדשים ואפילו נפריך מיתוס או שניים הקשורים באותן התנקשויות.
ההרצאה מלווה במצגת ובה תמונות נדירות מאירועי ההתנקשויות.

"אנטומיה של אסון - הטבח באולימפיאדת מינכן"
טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן נותר כפצע פתוח בזכרון הישראלי ובהיסטוריה הישראלית.
גם היום, עשרות שנים לאחר מכן, עדיין נותרו סימני שאלה המרחפים מעל הטרגדיה האישית והלאומית.
מה התרחש בתוך ומחוץ לחדר בו הוחזקו הספורטאים בקונולי שטראסה 31 בכפר האולימפי במינכן? מה התרחש בפירסטנפלדברוק, שדה התעופה אליו הוטסו בני הערובה ובו מצאו את מותם? מה היה מהלך הקרב שהתנהל על המסלולים?
ההרצאה מורכבת מסרט תיעודי בן כ-40 דקות בו משתתף המרצה של רשת SKY הבריטית ולאחריו דיון והוספת פרטים שנותרו בלתי ידועים גם כיום.

"מחר, נמחק את התבוסה"
המהלומה האווירית של מצרים וסוריה על חיל-האוויר הישראלי בפרוץ מלחמת יום הכיפורים.
במהלך השנים שחלפו מאז המלחמה, תוארו בהרחבה הקרבות הקרקעיים בסיני ובגולן.
מי שנותרה בצל היא המהלומה האווירית שהנחיתו כ-300 מטוסי קרב מצריים וסוריים על יעדי ומטרות חיל-האוויר הישראלי בשעה הראשונה למלחמה.
ההרצאה תשפוך אור על אותה שעת מלחמה ראשונה ב-6 באוקטובר 1973, שעה אשר השפיעה על מהלך המלחמה כולה.
בחלק השני של ההרצאה נעבור על כמה מהפעולות הבולטות של חיל-האוויר הישראלי במלחמה בה איבד 109 מטוסים.
תמונות נדירות ומידע מרתק.

 

החור השחור – סיפורו של מחנה "אנצאר" בדרום לבנון

בחודש יוני 2022, במלאת 40 שנים למלחמת לבנון הראשונה, שודר בתאגיד "כאן-11" הסרט "אנצאר". הסרט חשף לראשונה את סיפורו של מחנה "אנצאר" בדרום לבנון, ובעיקר את סיפוריהם של האנשים שהיו שם: שובים ושבויים, ישראלים ופלסטינאים. 

ליאור אסטליין הוא הוגה הרעיון לסרט ומי שיצר אותו יחד עם דותן נווה.

במהלך ההרצאה נצפה בסרט (52 דקות) ולאחר מכן נערוך שיחה אודות תהליך היצירה הארוך והמורכב, סיפורים וסודות מהמחנה שלא נכנסו לסרט ונבדוק כיצד ממשיכה לבנון להשפיע על החברה הישראלית, גם 40 שנים לאחר המלחמה.משך ההרצאות כשעה והן מלוות במצגות הכוללות סרטונים ותמונות ייחודיות, חלקן נדירות.

צור קשר

ההודעה נשלחה בהצלחה!

bottom of page