עודד רביבי

מרצה - אקטואליה

עודד רביבי
כרטיס ביקור

עודד רביבי, ראש מועצה מקומית אפרת וראש דסק חו"ל, מועצת יש"ע.

מדינאי, נואם, עורך דין, ראש העיר ודובר בולט של היישובים הישראלים ביהודה ושומרון.

תואר ראשון במשפטים בבית הספר למשפטים של מזרח לונדון ותואר שני במדעי החברה ומדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר תכנית גוונים בסן פרנסיסקו, המעודד את קידום הפלורליזם הדתי בישראל.

סיים תוכנית לימודים אקדמיים בבית הספר למינהל עסקים בהרווארד עם התמחות במנהיגות וניהול כחבר מעוז.

Email

טל': 052-8443663

הרצאות

קבלת החלטות לא פופולריות / הון ושלטון ברשות מקומית

כידוע, אנו חיים בחברה שבחרה בדמוקרטיה כצורת שלטון. דמוקרטיה בין היתר, משמעותה חופש הצבעה כאשר הרוב הזוכה מקבל את הסמכות ואת האחריות לתהליך קבלת החלטות.

ברור ומובן, כי על פי כללי הדמוקרטיה גם זכויות המיעוט נשמרות כתוצאה מהאיזונים והבלמים בשיטה הדמוקרטית. אולם, דומה כי אין תפקיד מאתגר יותר מאשר ראש רשות מקומית בבואנו לבחון את יכולת הניהול על פי כללי הדמוקרטיה.

הקרבה בין ראש הרשות לבין התושבים הבוחרים בו, בין היתר, על פי מבחן פופולריות, מייצר אתגר של קבלת החלטות מקצועיות ונכונות גם על פי טוהר המידות. לא פעם ישנה התנגשות בין החלטה לא פופולרית ולאחריה האתגר להיבחר במבחן הפופולריות. עודד מביא עמו ניסיון של למעלה מעשור בניהול מועצה מקומית שהפכה לספינת הדגל בניהול עיר בצורה מקצועית, וכל זאת תוך עמידה במבחן הפופולריות כל פעם מחדש. מוזמנים לשמוע כיצד משלבים בין מקצועיות ופופולריות, כיצד מובילים ומנהיגים בשגרה ובחרום.

הסכסוך הישראלי - ערבי / מתנחלים ופלשתינים – שכנות של דו קיום או כובש נכבש

רבות נכתב ונאמר בנושא הסכסוך הישראלי-ערבי, לרוב בפרספקטיבה של ראיית מאקרו ובחינת תהליכים בהובלתם של מנהיגים לאומיים או בין-לאומיים. בחינה היסטורית מראה כי הניסיונות במשך דורות אשר התנהלו ע"י מנהיגים שונים ממחנות פוליטיים שונים, לא הובילו לפריצת הדרך המיוחלת.

עודד רביבי נבחר לראשות המועצה המקומית אפרת הממוקמת ביהודה ושומרון הצמודה לשלושה כפרים ערביים. במזרח – ואדי ניס, אבדאלה איברהים ו-ואדי רחל, ומצפון גובלת בעיר בית לחם. ההיסטוריה של העיר אפרת והקרבה לכפרים הערביים הולידו אצל עודד רביבי תובנה שאולי על מנת ללמוד מניסיון העבר ולא לחזור על טעויות העבר, כדאי לבחון בניית יחסים דווקא מלמטה למעלה.

במהלך שנות כהונתו כראש מועצה, צבר אינסוף שעות של מפגשים עם האוכלוסיה הערבית שיכול להוות מודל אחר לפתרון הסכסוך. שימת דגש על בניית גשרים ולא חומות. נשמע קל והגיוני אך יש כאלה שלא רוצים לראות בנורמליות אפשרות.

מה עושים? סקירה מרתקת של אירועים אישיים עם משמעויות לתהליכי מאקרו.

ניהול עירוני / רשות מקומית – מדינה בתוך מדינה

כל אחד מאתנו גר בישוב כזה או אחר. לא רבים מאתנו חושבים על המורכבות בניהול עיר. יש שאומרים שבעידן הנוכחי, התפקיד של ניהול העיר הוא המאתגר והתובעני ביותר. במשך למעלה מעשור, עודד עומד בראש מועצה מקומית אפרת, שמלבד כל האתגרים הרגילים בניהול עיר, מתאספים עליהם האתגרים של החיים ביהודה ושומרון. עמידה מול האתגרים היומיומיים, דרישות התושבים בכל התחומים ודאגה לצרכי התושבים 24/7, בשילוב של ההתמודדות עם אירועים כמו חטיפת שלושת הנערים בפיגוע טרור, מייצרים סיפור אישי מרתק שיכול לזרוע אור על חיינו כתושבים בכלל, ועל אתגרי ניהול עיר.

במהלך כהונתו של עודד כראש המועצה המקומית אפרת, אפרת הפכה למודל לחיקוי בנושא ניהול עירוני. גם ראשי רשויות גדולים כמו ירושלים, בני ברק, תל אביב באו ללמוד ממודל הניהול של אפרת. כבר בתחילת כהונתו של עודד כראש רשות, הונהגה תוכנית עבודה מקושרת תקציב שאומצה ע"י משרד הפנים כמודל לחיקוי. כאשר אפרת הוצבה בפני אתגר של גידול ב- 60% בתוך שנתיים, היו אלה תכניות העבודה המסודרות שאפשרו לה לעמוד באתגר השוטף. משרדי ממשלה שונים באו לראות כיצד עיר מתמודדת עם גידול כה משמעותי ללא ליווי ממשלתי וללא הסכמי גג.

עם הניסיון שצבר עודד, התבקש להיות מנטור לראשי רשויות חדשים שנבחרים, חלקם בתכניות רשמיות של משרד הפנים וחלקם פשוט מתוך רצון ללמוד מהצלחות של אחרים.

מוזמנים להיות שותפים ולשמוע על מסע מוצלח שרבים מנסים לשכפל.

צור קשר

ההודעה נשלחה בהצלחה!