top of page
Face Sculpture

שפת הפנים

"עיצוב תדמית"

שפת הפנים | חוכמת הפרצוף

"ואתה תחזה מכל העם אנשי חיל יראי אלוהים אנשי אמת שנאי בצע ושמת עליהם שרי אלפים שרי מאות שרי חמשים ושרי עשרת".

שמות, פרשת יתרו - פרק י"ח פסוק כ"א

 

פרושו: תחזה באספקלריא - לחדור בעין בוחנת בנבואה. יתרו ידע שמשה מסוגל לראות את פנימיות האדם דרך פניו.

בקבלה נכתב על "חוכמת הפרצוף" - איפיון תכונות אופי לפי תווי ומבנה הפנים.

שפת הפנים

הגולגולת בנויה מ-40 חלקים. מפה פרנולוגית אופיינית של המוח מציגה את מיקומן של נטיות ותכונות נפשיות מורכבות.

פיזיוגנומידיאגנוזיס = אבחון אופי ואישיות לפי חכמת הפנים.

הפנים נחלקים ל- 3 חלקים עיקריים: רוחני, רגשי, יצרי.
הקוד הרוחני של העולם הוא סביב המס' 7, לכן הפנים נחלקים ל- 7 אזורי משנה המייצגים 7 מרכזי אנרגיה בגוף ממש כמו הצ'אקרות. האזורים הם: מצח, גבות, עיניים, אף, שפה עליונה, שפה תחתונה, סנטר.
תורת תווי הפנים נותנת משמעות לכל תו. הסימנים והצורות הללו מלמדים על אופיו ואישיותו של האדם. המצח מלמד על בטחון עצמי, יכולת שיכלית ונטיות לדאגה. האף מלמד על החוש העיסקי. השפתיים מלמדות על נטיות חברתיות, נדיבות או קמצנות. הסנטר מלמד על קשיחות או רכרוכיות, והעיניים מלמדות על יציבות, חוש ביקורת, יכולת חשיבה אנאליטית, נטיות אומנותיות ומצב נפשי.

הפנים למעשה מעבירים מסרים חזקים יותר מאשר כל איבר בגוף, הם מקור בלתי נדלה להבעת רגשות שונים. אולם, עלינו לזכור כי תנועה אחת בודדת דינה כמילה יחידה וכמוה היא תביע רעיון שלם רק אם יצורפו אליה תנועות נוספות המתבצעות בחלקי הפנים האחרים. באותה מידה אין ליחס תכונות אופי על פי תו או צורה אחת בלבד, אלא לבחון את המכלול השלם של הפנים.

הבעות הפנים
לפי הערכתו של ד"ר ריי בירדוויסל מסוגלים בני האדם להקרין באמצעות הפנים 250,000 הבעות שונות וגם לזהות אותן אצל זולתם. ההבעות השכיחות ביותר הן אלה המבטאות את המסרים הריגשיים הבאים: הנאה - שמחה, הפתעה - תדהמה, בושה - השפלה, צער - סבל, בוז - מיאוס, כעס - ריתחה, פחד - אימה.

הפנים
פנים עגולות: לרוע המזל, פנים עגולות נוטות בדרך כלל למלאות, במיוחד באיזור הלחיים. מי שנולד עם צורת פנים עגולה (ולא התעגל בגלל זלילות לא מבוקרות) נחשב לאדם חייכן, חברותי ומאוד אופטימי. הומור היא תכונה בולטת באישיות שלו ולכן יש לו סיכוי מצוין להפוך לליצן הכיתה. כמו כן, הוא זקוק תמיד לתשומת לב ופינוק.
פנים מרובעות: תזהו אותן לפי הסימטריה הכמעט מדוייקת ברוחב ובאורך. רוב בעלי הפנים המרובעות ניחנו במזג עצבני ורגזני משהו. הם נוטים להיפגע די בקלות, הם ספונטניים ולפעמים גם חסרי סבלנות.
פנים משולשות: ידועות בזכות עצמות הלחיים הגבוהות והסנטר הבולט מידי. אבל למרות הרושם הלא כל כך סימפטי, תופתעו לגלות שמדובר דוקא באנשים חמים, טיפה מופנמים, אבל מאידך, מאוד אסרטיביים ושאפתניים.
פנים אציליות: פנים מאורכות במקצת עם עצמות לחיים בולטות ולרוב גם אף נשר ארוך. בעלי הפנים האציליות ידועים כטיפוסים עצמאיים בטירוף, עם כמויות מסחריות של קסם אישי. הם יצירתיים, רוחניים וחולמניים, ומתעבים את השגרה.
פני מלאך: הכוונה היא לפנים קטנות, עם אף פחוס וסולד. הפנים הללו משדרות טוהר, עדינות ועוצמה. האנשים שמאחורי הפנים מאוד חברותיים, מקובלים וקצת אגואיסטים. הם שואפים להיות במרכז החברה והתחרותיות שבהם לפעמים מסוכנת. הם גנדרניים ומטופחים ולא מקבלים בשום פנים ואופן ביקורת, גם אם היא בהחלט נכונה.
"פני פוקר": הפנים המעלימות רגשות ואינן מסגירות אותם גם במצבים קיצוניים.

גומות: מאגרי אנרגיה - בפוטנציאל ובביצוע. אימפולסיבים.
גומה אחת: כותב ביד ימין בעל גומה שמאלית מעיד על כך שהאנרגיות לא באות לידי ביטוי.

האוזניים
אוזניים שמוטות: בעלי האוזניים השמוטות (אוזניים שנוטות כלפי מטה) הם טיפוסים עייפים, קצת ממורמרים ומאוד לא אמביציוזיים. נראה כאילו מישהו מכריח אותם לנשום כדי להישאר בחיים. וכן, הם מאוד אוהבים לרחם על עצמם.
אוזניים בולטות: אוזניים זקורות מעידות על אישיות דומיננטית של מנהיג. הטיפוסים האלה דוחפים את עצמם לכל מקום אליו הם רוצים להגיע ולא מפריע להם לדרוס את כל מי שמפריע להם בדרך לתהילה. אבל לצד האגרסיביות והשאפתנות הבלתי נגמרים, יש להם גם הרבה כישרון ויצירתיות, אופטימיות וטונות של קסם אישי.
אוזניים אליפטיות: בעלי האוזניים האלה הם אנשים עקשניים, שלא מוותרים על פסיק. הם יוזמים, אוהבים לעמוד על שלהם ומתקשים לסלוח או להודות בטעויות. הם זקוקים באופן תמידי לחופש ולמרחב, וזה מקשה עליהם לנהל מערכות יחסים ארוכות טווח.

המצח
מצח נמוך: הבנאדם שמסתתר תחתיו הוא טיפוס גאוותן ויהיר. אחד שתמיד חושב איך כל דבר עשוי לתרום לו לתדמית, או אולי לפגוע בו ובכבודו. אבל למרות זאת יש בו גם צד שנלחם על אידיאלים. אפשר אפילו לומר עליו שהוא מצליחן. אדם כזה מונחה ע"י ההיגיון.
תכונות: חוסר ספונטניות, נמרץ, פעלתן, תמציתי, רציונאלי, מעשי, חוקר, אינו אוהב בטלה. דוג': אנשי צבא, מהנדסים, אדריכלים.
מצח גבוה: האינטלקטואליות והאינטליגנציה מאפיינות אותו יותר מכל. הוא בעל פוטנציאל אדיר, שלא תמיד מוצא ביטוי. מה שכן, הוא מודע לעצמו ואם המצח בולט (לפי סימני ההתכווצות כשחושבים) אז גם יש לו זיכרון טוב והוא עומד יפה בלחצים. הוא גם מאוד חרוץ ומציאותי. אדם כזה מונחה ע"י הרגש. אוהב לאכול ולבלות וקל לחיות איתו.
תכונות: חברותי, בזבזן, רגיש, עדין, מאמין, רומנטיקן, כריזמתי, אוהב לעשות חיים, סתגלן.
מצח מעוגל: על מי שיש לו מצח כזה אומרים שהוא ממוזל. הוא אחד שלוקח סיכונים, סומך על הגורל שיעמוד לצידו, אוהב להתפרע וליהנות מהרגע בלי לדפוק חשבון בעתיד. והכי חשובים לו החברים והמשפחה. ממש מצח למופת.
מצח רחב: קיבולת מוחית גבוהה, יכולת לקלוט ולשלוף מידע בשעת הצורך.
מצח צר: אופקים צרים, חסר הבנה מעמיקה, מבודד, חומרני, אינו מעמיק במיסטיקה.

מבנה המצח
קו האסוציאציות
קו הזכרונות
קו המחשבות

קו ונוס - קו מעוגל (בצורת ירח) מעל העין השמאלית: מאפיין רגש.
קו אנכי בין העיניים: אנשים שלא קיבלו עזרה בקריירה.
שני קווים אנכיים בין העיניים - קווי דאגה: חרדות, דאגות, קפדנות יתר, דרישות מחמירות, פרפקציוניזם, כפייתיות.
קווי מצח אופקיים ישרים: ריאליסט, שכלתן, מאמין בהוכחות, הבנת העולם הגדול.
קווים עם נטיה כלפי מטה במרכז: חוש להבנת נפש האדם, אינטואיציה, נטיה למיסטיקה ועולם הניסתר.
קווים עם נטיה כלפי מעלה במרכז: אינו נותן אמון בזולת, מאמין רק בדברים מוכחים שהוא מסוגל לראות.

גבות
גבות עבות ומלאות: מאפיינות עקשנות, אכזריות, תוקפנות, מלחמת חורמה - לא נכנע, לא מתפשר. דוג': לאוניד ברג'נייב.
גבות עולות: מאפיינות אופטימיזם.
גבות יורדות: מאפיינות פסימיזם.
סוגי גבות נוספים: גבות מטאטאים, גבות מקושתות - "ירח מלא", גבות סכין, גבות מתולתלות.

העיניים
מטבעות לשון רבות קושרות את צורת המבט עם המסר שהמבט מעביר.
העיניים הם ראי הנפש. עיניים נוצצות - מצביעות על יופי ואושר.
עיניים צרות: "צר עין" = מקנא, שאינו יכול לראות בטובתם של אחרים.

עיניים קרובות: עיניים שממוקמות קרוב לגשר האף. הן משקפות אדם עצמאי, שמעדיף תמיד את חברת עצמו על פני זו של אחרים. הוא פגיע, ביקורתי, קצת פסימיסט, ומאוד לא סבלני (אולי רק לעצמו). הוא תמיד נראה רגוע ושלו, אך בין לבין הוא מתפרץ בזעם (על אחרים כמובן).
עיניים רחוקות: עיניים שמרוחקות מעט מגשר האף. מאפיינות אנשים אופטימיים ומאוד אומנותיים. יש להם יכולת סבל בלתי רגילה והדבר הכי אהוב עליהם בעולם זה להיות חופשיים ונטולי מסגרות כובלות. חברותיות זו עוד תכונה שהולכת איתם מצויין, כשהיא לא כובלת (חיה ותן לחיות).
תכונות: טוב לב, נתינה, אהבה, חביבות.
עיניים גדולות: מושכות תשומת לב וכך גם האנשים שמסתתרים מאחוריהן. מדובר בטיפוסים חברותיים, שוויצרים ונהנתנים. הם ירדפו תמיד אחרי כסף ופרסום. לרוב, תראו בעיניים שלהם שהם מה-זה מרוצים מעצמם.
עיניים קטנות: עיניים מכווצות משהו, כאילו קורצות למישהו. בעלי העיניים הקטנות הם טיפוסים ערמומיים ודי תחמנים. לנגד עיניהם תמיד עומדת מטרה כלשהי והם ינסו להגיע אליה, כשכל האמצעים, מבחינתם, כשרים. יחד עם זאת, הם נוהגים להפנים ולהדחיק כאבים ופגיעות.
עיניים שקועות: מאפיינות מופנמות, קושי לעמוד על זכויותיו.
עיניים בולטות: לרוב מדובר בעיניים צרות או קטנות. מכונות גם "עיני קרפיון". מדובר באנשים מאוד חברותיים, שנחשבים גם למנהיגים גדולים ולמלכי הכיתה. הם בעלי יכולת דיבור ושכנוע מדהימים, נוטים לסערת רגשות מבהילה, אבל נרגעים מהר, וכשצריך גם שוכחים ומצטערים.
תכונות: מוקצנות, מצפצף על העולם והחוקים.
עיניים מלוכסנות: לא מדובר כאן על יפנים או סינים, אלא על אנשים בעלי עיניים שנוטות להתלכסן מעט כלפי מעלה. לבעלי העיניים האלה יש ביטחון עצמי רב והערכה עצמית בשמיים. הם מתנשאים ונוהגים כלפי הזולת בתוקפנות. אופטימיסטיים. עיניים מלוכסנות כלפי מטה: מאופיינות בפסימיסטיות.

האף
(מבנה האף - המרכז ההוקי, רגשות)
אף נשרי: אף ארוך ובולט החוצה מהפנים (במיוחד בפרופיל). הוא הולם במיוחד אנשים עקשניים ורגזנים, קצת חסרי בטחון וקשים לסיפוק. הרבה מאוד מנהיגים ואנשים מוכשרים ניחנו באף כזה לדוג': ברברה סטרייסנד.
אף סולד: אף קטן בצורתו, שנוטה כלפי מעלה. לא סתם הוא מכונה "אף בשמים". האנשים שנולדו איתו מאופיינים כיהירים, סקרניים, שאפתניים וחומריים בהיסטריה. וכן, הם גם מאוד מאוד כריזמטיים.
אף דק: לרוב הוא עקום במקצת. מזוהה עם בני אדם מאוד פסימיים, אבל יחד עם זאת גם כנים, אמיתיים ונאמנים ביותר. כלפי חוץ הם מפגינים הופעה חיובית בהחלט, אבל בפנים הם עצובים ונוטים לשקוע בדכאונות עמוקים.
אף ארוך וישר: מעיד על תבונה ורציונליות. בדיוק כמו האף שלהם, מדובר באנשים ישרים, שהולכים תמיד בתלם. הם בעלי תחושות בטן חזקות, יצירתיים ובעלי הערכה עצמית גבוהה.
אף שמן: אף בשרני ומלא, תלוי על פניהם של אנשים שאפתניים, אידיאליסטיים (שחיים למען הערכים), בעלי אינסטינקטים חדים בכל מה שנוגע לעצמם ולסביבה. לרוב מדובר באנשים שפועלים למען הסביבה יותר מאשר למען עצמם. הם יודעים מה טוב להם, אך הם מתכוונים לעשות טוב לאחרים.
אף רחב ועגול: מעיד על חמימות ריגשית.
אף רחב וגדול: מעיד על יכולת הישרדות.

נחיריים סגורים: מעיד על סגירות נפשית והסתרה.
הנחיריים שלנו "נכנסים לפעולה" כאשר אנחנו נמצאים במצב של פחד, כעס גדול ("וייחר אף ה'"), מעורבות חזקה במתרחש, מתח רב או תשוקה מינית. במצב כזה הנחיריים מתרחבים, ואפילו רוטטים.
בליטה באף: אף "מסחרי".
תעלות בצידי האף: מעיד על כישרון בכתב ובע"פ.

השפתיים
הפה הוא אמצעי ההבעה השני בחשיבותו בין חלקי הפנים (הראשון - העיניים).
מבנה השפתיים וכיוון זוויות הפה יקבעו במידה רבה את טיבו של המצב הניטראלי של הפנים.
שפתיים אופטימליות צריכות להיות מלאות וסימטריות. כלומר: השפה העליונה תהיה בגודל השפה התחתונה וצד שמאל יהיה כמו צד ימין.
שפה עליונה דקה ותחתונה עבה: מדובר בטיפוסים שזקוקים נואשות לאהבה ורוצים תמיד להתבלט. הם יעשו הכל כדי להשיג את מה שהם רוצים. הם גם מאוד קנאים וחשדניים.
שפתיים עבות: שייכות לפה שמחייך נון סטופ. בעלי השפתיים האלה הם טיפוסים חברותיים, אופטימיים ויודעים לעקוץ בנקודות התורפה. אינטרס הוא שאיפת חייהם. והם לא סותמים את הפה, במיוחד כשצריך, ואין להם טאקט במיוחד.
תכונות: פטפטנות, חושניות, תמימות, פתיחות, נדיבות, בזבזנות, אינו אוהב בדידות.
שפה תחתונה עבה: מצביעה על מרכז גונדאלי מפותח, מיניות חזקה, חושניות, רגש חם, שיחה חושנית, מעדיף את המגע הפיזי.
שפה עליונה עבה: מצביעה על מרכז אדרנאלי מפותח, משקיע יותר בעבודה וביצירה, רגש חם, מעדיף שיחה, במישור הרומנטי יותר מהפיזי.
שפתיים צרות: מאפיינות אדם עם ביטחון עצמי נמוך מאוד, שנוטה לעייפות ומאידך גם לאגרסיביות ועצבנות. הטיפוס הזה לא מסתדר בזוגות. אלא רק לבד. וכן הוא נעלב מה-כל.
שפתיים צרות וחשוקות, נתפסות כביטוי לעיקשות וקרירות, ובעליהן נחשב לאדם נוקשה ובלתי אמוציונאלי.
תכונות שפתיים דקות: עיקשות, קמצנות, שתקנות, קרירות ריגשית, אוהב בדידות, תמציתי.
שפתיים בצורת לב: בעלי השפתיים האלה הם רומנטיקנים בנשמה. הם מאוד חושניים וזקוקים להמון אהבה, הבנה, תמיכה ותשומת לב.

מצב זוויות הפה נתפס כביטוי למידת האופטימיות ושמחת החיים. זוויות פה הנוטות כלפי מעלה ("סמיילי") אכן גורמות לפה להיראות כאילו הוא מחייך. אדם שניחן בזוויות כאלו מקרין יתר חמימות, נכונות לקשר ונעימות. לעומת זאת, אדם שזוויות פיו נוטות כלפי מטה מעביר מסר של זעף תמידי, פסימיות, ביקורתיות, אי שביעות רצון כללית ממצבו ומן הסביבה שלו. מסר כזה אינו מזמין קשר והתקרבות.

רווח בין השיניים: מעיד על שנינות וערמומיות.

החיוך: אינו תמיד ביטוי לפתיחות והסברת פנים. בהקשרים שונים ובשילוב עם מסרים נוספים בלשון הגוף, הוא יכול להיות מסיכה, הבאה להסוות את הרגשות האמיתיים, לבטא התנצלות ("סליחה שאני קיים") או מבוכה וחולשה.

הסנטר
(מבנה הסנטר - כוח עמידה - עוצמה או להיפך: חולשה ונסיגתיות)
ככל שהסנטר נסגני יותר, מעיד על אדם שניתן לנצלו.
מרחק גדול בין האף לסנטר: מעיד על אדם שמגיב באופן פיזי.
סנטר מרובע ומצח ברוחב הלסת: "פני ברזל". מאפיין מפקדים, פוליטיקאים ואנשי ממשל.
תכונות: יציבות, יושר, נאמנות, שיקול דעת לפני פעולה, עוצמה וכוח רצון.

גומה בסנטר: מעידה על אדם שאוהב להיות על הבמה ובמרכז העניינים. דוג': קירק דאגלס.מקורות:
הרצאה של ד"ר עזרא מור - כירולוג ונטורופת.
נעמי בנצור, "עניין של תדמית", זמורה ביתן מוציאים לאור, 1987.

bottom of page