Sketching a Dress

מאמרים

העיתון האלקטרוני "עיצוב תדמית"

הצבע כן קובע

מאת: ציפי גלזר

האם קרה לכם אי פעם שקניתם בגד מאד יקר ואחרי שלבשתם אותו פעם או פעמיים הפסקתם ללבשו? נכון שהרגשתם בו מאד לא נוח ולא הבנתם למה? הרגשתם שזה לא זה, שאתם לא מתחברים לבגד והוא לא בדיוק מוציא אתכם הכי טוב שאפשר.
לעומת זאת בודאי נמצאים אצלכם בארון הבגדים פירטי לבוש אותם אתם מנצלים עד תום, בהם אתם מרגישים נהדר, מרגישים חתיכיים והסביבה מגיבה אליכם בהתאם.
הסוד טמון בצבע הנכון. אם תזכרו במחמאות שקבלתם על בגדים שלבשתם, או מחמאות שאתם נתתם לאחרים, תשימו לב בוודאי שהמחמאות התייחסו לצבע הבגד ולא לגזרה או סוג הבד.
הצבע הוא האלמנט הדומיננטי בבגדים שאנו לובשים, הוא זה שיקבע אם הבגד הולם אותנו או לחילופין עושה לנו נזק.
השאלה המתבקשת אם כן היא איך נוכל לדעת מהם הצבעים ההולמים אותנו. לשם כך קיים נושא אבחון הצבע.
עפ"י שיטה זו נחלקת אוכלוסיית בני האדם לארבע קבוצות המיוצגות ע"י עונות השנה. קביעת העונה האישית נעשית עפ"י סולם הצבעים הטבעי של כל אדם המיוצג ע"י צבע העיניים, צבע השיער וגוון העור.
האבחון נעשה בצורה מקצועית בעזרת קבוצות בדים בצבעים בגוונים שונים אשר נועדו לקבוע את העונה האישית. בראשית האבחון בודקים האם האדם שייך לאחת מהעונות הקרות, חורף או קיץ אשר התת גוון המרכיב אותם הוא כחול, או אולי הוא שייך לאחת מהעונות החמות, אביב או סתיו אשר הגוון המרכיב אותן הוא צהוב.
לאחר שמאתרים את קבוצת העונות פונים לאבחון הספציפי והוא העונה האישית.
כמעט לכל העונות ישנם אותם הצבעים אך ההבדל טמון בגוון וזה הסוד הגדול. הצבע האדום למשל יופיע בגוונים שונים אצל כל עונה, ואדם היודע לאיזו עונה הוא משתייך ידע בעזרת מניפת הצבעים שלו לרכוש את הבגד בעל הגוון המתאים לו ביותר עפ"י העונה שלו.
ציינתי קודם שכמעט לכל עונה ישנם כל הצבעים וההבדל טמון בגוון, אך הצבע השחור למשל מתאים רק לאנשים השייכים לעונת החורף. אנשים מעונות אחרות אשר הולכים בשחור צריכים לדעת שזה לא הצבע ההולם אותם בצורה מושלמת ואולי שימוש בצבעים אחרים כמו חום כהה יהלום אותם יותר. ואם חייבים ללכת בשחור, עצם הידיעה מהם הצבעים שלך יכולה לעזור בשילוב פרטי לבוש בצבעים הנכונים כך שהמראה הכללי יחמיא.
כאשר אדם יודע לאיזו עונה הוא שייך ומהם הצבעים שלו, רכישת הבגדים נעשית קלה יותר וחסכונית יותר. הסיבה נעוצה בכך שכשקונים בגד יודעים בודאות שזה הצבע הנכון שמתאים לנו והכי חשוב, מתאים גם לשאר הפריטים שבארון.
לנשים, המידע הזה משמש גם לרכישת התכשיטים ההולמים ביותר, האביזרים בצבעים הנכונים (תיקים, נעליים), צבע השיער והאיפור.
לצבע השפעה רבה, לדוגמה, שימוש בצבעים עמומים מבגר ואילו שימוש בצבעים טהורים גורם להראות צעירים יותר. הצבע השחור כידוע גורם להראות רזים יותר. צבעים גם עוזרים להעביר מסרים. לדוגמה, כשמשתמשים בצבעים בעלי ניגוד נמוך משדרים ידידותיות ופתיחות. שימוש בצבעים הנכונים מבליט את היופי המיוחד של כל אחד. ההשפעה על הפנים גדולה מאד, הפנים יראו מאירים ושמחים, מלאי חיוניות ויקבלו צבע מחמיא. העניים יראו מבריקות וערניות, עור הפנים יראה חלק יותר, קמטים יבלטו פחות, נמשים וכתמי גיל יתמזגו עם עור הפנים. צללים סביב האף והפה יבלטו פחות ומימדים של סנטר כפול ומשקל עודף יראו פחותים.
כשלובשים את הצבע הנכון מרגישים זוהרים ומושכים, מצב הרוח משתפר, הביטחון העצמי עולה, מרגישים מאושרים. היופי שמרגישים בפנים מוקרן החוצה.
זהו כוח הצבע, הכוח להראות יפה מבחוץ ולחוש יפה מבפנים ולהקרין את התדמית המחמיאה ביותר.

ציפי גלזר - תקשורת אסרטיבית בפרזנטציה, בעסקים, בחיים ובהורות.