top of page
Clothes Hanging

מאמרים

העיתון האלקטרוני "עיצוב תדמית"

פגישה גורלית

מאת: חגית גיטה

את עומדת שעות מול המראה, מחליפה בגדים אינספור ומתקשה להחליט מה ללבוש: את החולצה הכחולה עם הג'ינס הצמוד או אולי את חצאית המיני עם הגופייה הסקסית? לפני שאת מחליטה, עצרי רגע וחשבי מה את רוצה לשדר לבחור הזה שלא פגשת מעולם? אחרי הכל הוא יכול להיות בן הזוג שלך לעתיד.

הסרט "אישה יפה" המחיש לכולנו שוב ושוב עד כמה הלבוש יכול להיות משמעותי באופן שבו הסביבה תופסת אותנו ומתייחסת אלינו. לבושה הפרוץ של ג'וליה רוברטס לא נתן לה כל צ'אנס, חרף יופייה המדהים. כשזה השתנה, היא זכתה ליחס אוהד ויחס של כבוד מכל מי שהיא באה עמו במגע. אפילו ריצ'ארד גיר הביט בה משתאה כלא מאמין. זו אומנם דוגמא קיצונית אבל תדמית היא שם המשחק ובמשחק הזה יש ללבוש תפקיד מרכזי, בטח ובטח כשמדובר בפגישה עיוורת.
הלבוש מעביר אינספור מסרים שהמוח שלנו מסוגל לעבד באלפית השנייה ולחרוץ את גורל הפגישה לה ייחלנו: להמשך או לכיליון. ללבוש תפקיד מרכזי הן משום שהוא משדר עלינו מידע רב והן משום שהוא עלול לשדר מידע מוטעה. לבוש חושפני ישדר פתיחות מינית ולבוש רשמי עם אביזרי יוקרה ישדר מעמד, עוצמה, אך גם התנשאות. כמובן שהכל אפשרי אך רצוי מאוד שזה יתאים למסרים שאנו רוצות להעביר. מה כדאי ללבוש לפגישה עיוורת ומה המסר שמעביר כל לבוש?

לבוש צמוד וחושפני
לבוש צמוד וחושפני מדגיש את המיניות וממקד את תשומת הלב בה. גברים נוטים לפרש לבוש זה כאות למתירנות מינית, בדיוק כפי שהזכר בטבע מזהה את המוכנות המינית של הנקבה. לבוש זה מבטא את הצורך של אותה אישה להיות במרכז תשומת הלב, להיתפס כמיוחדת או כבעלת ביטחון עצמי גבוה אך לרוב הוא משיג מטרה הפוכה: הוא משדר מסרים של מתירנות, קלות דעת, פלרטטנות, חוסר נאמנות ו"קלות להשגה". האישה נתפסת כאחת שמוכנה לעשות שימוש בגופה לשם השגת מטרות אישיות.

חצאית ארוכה או קצרה?
פנינה רוזנבלום ישבה שנים עם חצאית קצרה וצרה עד שהבינה שהיא משדרת מיניות במקום אישיות. אכן כן, החצאית חושפת את רגלי האישה שלהן כוח משיכה מיני חזק מאוד אצל הגברים. נשים מנסות להאריך את מראה רגליהן בדרכים שונות בידיעה שרגליים ארוכות נחשבות למושכות. וזה עובד: ככל שהחצאית קצרה יותר, כך היא מעוררת את המיניות בצורה רבה יותר. כמה קצר או כמה ארוך ללבוש? הכל תלוי במסר הרצוי.

חליפת עסקים
חליפת עסקים משדרת גישה עניינית ובלתי אישית. כמו כן, היא משדרת סדר, ניקיון ואסתטיקה ואתם גם סטטוס של עוצמה והצלחה.
חלקה העליון, הז'קט מדגיש את אזור הכתפיים המשדרות ביטחון, חוזק ועוצמה. כתפיים רחבות וגבוהות משדרות שליטה וביטחון ואילו כתפיים שמוטות משדרות כניעה, תבוסה וחוסר ביטחון.
אם מבנה כתפייך שמוט, רצוי ללבוש ז'קט עם ריפוד קל ולהימנע מלבוש רחב ונופל באזור זה ולהפך: אם כתפייך גבוהות ורחבות, לבשי חולצת צווארון וכפתורים המעדנת את אזור החזה והכתפיים.
יש לזכור כי חליפה באירוע בלתי רשמי יוצרת מגבלה תנועתית. היא מצירה את תנועות הידיים וגורמת להן להיראות מסורבלות ובלתי חופשיות. באירוע שכזה, היא עלולה בשל כך, לשדר נוקשות, רשמיות והתנשאות.

אביזרים אחרים
נעלי נשים: עקבים גבוהים מעניקים לרגל הנשית מראה מאורך יותר ואף יוצרים אשליה של רגל רזה ומתארכת כמו של בת נעורים. אולם, עקבים צרים ולא יציבים מספיק, ישדרו חוסר יציבות וצורך בתמיכה.
סנדלים: הסנדלים חושפים את אצבעות הרגליים המשדרות מיניות ומושכות את העין. למי שבוחרת ללכת עם סנדלים, כדאי מאוד לשים לב שהרגל הנחשפת תהיה מטופחת.
אביזרים: שרשרת, עגילים ושעון משלימים לנו את ההופעה החיצונית, מעשירים אותה ופעמים רבות גם משקפים מעמד חברתי, אישי, מקצועי וכלכלי.
אביזרים יקרים במיוחד כמו טבעת יהלום או שעון יקר ערך, מדגישים את מעמדנו הכלכלי, משדרים כוח, עוצמה וביטחון עצמי. אולם, צריך לזכור, שבמקרים אלה הם גם משדרים מסר מאוד ברור שלא בטוח שאותו אנחנו רוצות להעביר: מסר בסגנון אני בעלת סטטוס חברתי-כלכלי נחשב, תבדוק אם אתה במעמד דומה ומתאים. אביזרים בעלי גוונים של אדום ירוק צהוב ושלל צבעי הקשת, משדרים צבעוניות וחוסר קונפורמיות. ואילו חוסר אביזרים בכלל משדר שעמום, בדידות, חוסר ביטחון ושמרנות.
רצוי להתאים את האביזרים לעצמך ולמה שאת רוצה לשדר במפגש. אם חשוב לך להדגיש את המצב הכלכלי הטוב שבו את נמצאת, עשי זאת וענדי תכשיט יקר אחד בלבד שיעשה את הרושם הרצוי בשבילך. אם את רוצה להגיע למפגש ולהימנע מחשיפה, ענדי תכשיט נעים לעין, בעל ערך רגשי הנותן לך תחושה טובה ובטוחה. מומלץ לא להגיע לפגישה ללא אביזרים כלל.

לסיכום, את את בשנות השלושים לחייך ויוצאת לבליינד דייט, לבשי לפגישה הראשונה בגד נוח, לא צמוד מדי ולא רחב מדי, התואם את מבנה גופך והצטיידי בנעל עקב נוחה ומתאימה. השלימי את ההופעה בתכשיטים שלא מנקרים את העין. שימי לב, שכל פרטי הלבוש והאביזרים יוצרים הרמוניה. והכי חשוב, אל תשכחי להצטייד במצב רוח טוב וחיוך נעים.

כתבה שפורסמה במגזין לנשים "עניין נשי", גיליון מס' 5, מרץ 2004.

bottom of page