red dress and handbag

מאמרים

העיתון האלקטרוני "עיצוב תדמית"

אחיזת תיקים

מאת: חגית גיטה

סמלים וקודים חברתיים מועברים דרך פרטי לבוש ומשדרים מסרים אישיים ללא הפסקה, אך לא תמיד במודעות מלאה.
התבוננות באופן לבושו, התאמת הצבעים ובאביזרים אותם נושא האדם יכולה לספר לנו מעט על אופיו, מעמדו, גילו, תפיסת עולמו וכיצד הוא מתייחס לצו האופנה.

התיק הוא בעצם מקום אחסון של הדברים שאנחנו רוצים לשאת אבל גם להסתיר.
חיטוט בתיקו של אדם בין אם הוא קרוב משפחה או אדם זר יחשב כפלישה לטריטוריה האישית וכחוצפה.
מגוון התיקים המוצעים היום בשוק מעידים על כך שאנחנו מפתחים יחס מיוחד לתיקים כאביזרים המהווים חלק מהתלבושת כולה. אחיזת התיק ע"י האדם הנושא אותו, גודלו ומראהו מעידים על אופיו, תפיסת עולמו והמשמעות שהוא מייחס לחפץ זה.

תיק סגור / פתוח
תיק פתוח שניתן לראות את תוכנו מעיד על אדם פתוח, משתף ונוח.
תיקים הסגורים היטב ע"י מנעולים - תפקידם אומנם לשמור על חומר סודי, אך מעוררים סקרנות גדולה בקרב המתבונן. אדם הנושא תיק זה מרגיש חשוב, רציני, וסמכותי.

התיק הוא אביזר הנחשב כאחד מסמלי הסטאטוס המכריזים כלפי חוץ שהצלחנו.
תיק מנהלים שערכו 500$ לא תמיד נבדל מתיק מנהלים שערכו 200$. מחירו ידוע רק לאדם הנושא אותו, אך הידיעה שאתה בעליו עושה את כל ההבדל.
סמלי הסטאטוס מיועדים בדרך כלל למשוך תשומת לב ומעידים בדרך כלל על סטאטוס כלכלי.

סוגי אחיזת תיקים:

אחיזת כתף
מרבית הנשים נושאות את תיקן על הכתף, ימין או שמאל בהתאם ליד המכוונת, אחיזת כתף נוחה מאוד לאישה כי בדרך זו היא יכולה לשלוף את ארנקה, המפתחות, הפלאפון וכד' ולהחזירם למקומם במהירות.
תיקים מסוג זה לרוב מאורגנים ומסודרים וניתן למצוא בהם את החפצים בקלות.
לנשים האוחזות תיק כתף חשוב הסדר, הארגון והשליטה. הן רוצות לדעת שהכול במקום ואין צורך ברגע הנדרש להתחיל לחפש ארנק או משקפיים. הצורך בסדר וארגון בדרך כלל טבוע בהן.

אחיזת היד
תיקי מנהלים או מנהלות שהידית שלהם היא אך ורק לאחיזה ביד. הם נבדלים בדרך אחיזתם, פתיחתם ואופן השימוש.
אנשים האוחזים בתיק זה הם לרוב מנהלים המחשיבים את עצמם מאוד. החזקת תיק כזה נותנת תחושה של חשיבות, יוקרה וסמכות. ארשת פניו של נושא התיק רצינית וחשובה.
לרוב יהיו אלה מנהלים, מנהלות ובכירים בעבודה. הבכירים ביותר לא נושאים תיקים כלל - ככל שהמעמד המקצועי עולה - אין החזקת תיק ביד.

תיק היד הפתוח - הוא ההפך הגמור מתיק המנהלים.
לרוב צורתו כדור או אליפסה ואין סדר וארגון בתוכו. כדי להוציא חפץ מסוים מתוך התיק יש צורך להוציא חפץ אחר חפץ עד שמגיעים לחפץ הנדרש, כאשר החפצים המוצאים מראים לנו פן נוסף באישיותו של האדם, לדוגמא: ספרי קריאה שונים, תמונות, מסמכים ועוד.
בדרך כלל ניתן לראות אצל נשים האוחזות בתיק מסוג זה חוסר ארגון וסדר, הן אומנם מבינות את הסדר שלהן אך נמצא אותן אומרות תמיד "זה הרגע היה כאן". ברוב המקרים אפשר למצוא בתיק חפצים נוספים שלא קשורים ליציאה. נשים המחזיקות בתיק היד הפתוח אינן אוהבות סדר וארגון, זה אפילו מכניס אותן למתח מסוים, הן חסידות הספונטאניות לכן הן אוהבות שיהיו מגוון דברים בתיק, כדי שאם יתחשק להן לצאת לפעילויות פתאומיות יהיה להן הכל בתיק, החל מקוסמטיקה וכלה בבגדי החלפה.
ברוב המקרים, התלבושת בהתאם לתיק תשדר מסר של קלילות, בדים קלים רחבים ולעיתים קצת זרוקים. תיק אופייני לאנשי השאנטי.

תיק גב
תיק שמזכיר את תיק הגב של התלמיד בבית-הספר. בזמן אחיזתו או לבישתו על הכתפיים האחוריות אנו מרגישים צעירים יותר כאילו חזרנו לימי הילדות. לרוב אנו נושאים תיקים אלה כאשר אנחנו בטיולים עם חברים או עם משפחה. הוא מקנה הרגשה של קלילות ונעימות כיוון שהידיים נשארות פנויות לפעילות.
אנשים שמרבים לסחוב את חפציהם בתיק מסוג זה מאופיינים בתמימות, כנות, הם טיפוסים נוחים ונעימים שקל מאוד להסתדר איתם, מסתכלים על החיים בקלילות וחשים כי הם נמצאים בתוך טיול ארוך ונעים של החיים. תלבושתם קלה וספורטיבית לרוב בגדי ספורט ונעלי התעמלות.

תיק אלכסון
ההפך מתיק גב - מחזיקים את התיקים צמוד צמוד ולא עוזבים לרגע.
אחיזה כזאת מעידה על רצון לשליטה מצד אחד אבל גם לחץ מצד שני. אלה טיפוסים לחוצים, חסרי סבלנות, איתם כדאי לגשת ישר ולעניין. הם מחזיקים את התיק חזק כמו אומרים "אל תתקרב יותר מידי ואני חייב ללכת. הגעתי לכמה דקות".
מתאפיינים בלבוש צמוד אך לא חשוף ובחליפות ערב כהות בצבע אפור חום.