Attentive Therapist

מאמרים

העיתון האלקטרוני "עיצוב תדמית"

אימון זה לא רק כושר

מאת: ציפי גלזר

מי מאתנו לא חווה את זה: מחשבות מטרידות, שמגיעות בדרך-כלל באמצע החיים, אך לא רק. שאלות שעולות לנו בראש: האם אני מרוצה מהדרך בה מתנהלים חיי, ממקום העבודה שלי, מהדרך בה אני משלב את מה שאני חייב לבצע למה שאני באמת אוהב ורוצה לעשות. האם החיים שאני חי הם אלה שראיתי בדמיוני לפני שנים, כשהייתי צעיר ונמרץ. האם אני מחמיץ משהו בחיי, ומה היא, בעצם, המשמעות האמיתית של חיי?
אנשים רבים מגיעים בשלבים שונים של החיים למסקנה שאלה לא החיים שהם איחלו לעצמם. חלקנו מרגישים צורך עז לשנות ולהגשים את כל המטרות והשאיפות עליהן חלמנו בין אם זה בתחום האישי ובין אם זה בתחום המקצועי. כדי להזיז את החיים בהם אנו תקועים, כדי לפתור דילמות ולהגשים מטרות - אפשר לפנות למאמן אישי.
לא, אין הכוונה למאמן כושר גופני, אלא למאמן כושר של המוח, של המחשבה. מאמן שמלווה את המאומן עד שהכושר להשיג מטרות מתפתח מספיק כדי שהמאומן יוכל לצאת לדרך חדשה ומשופרת.
בבסיס האימון עומדת המילה "שינוי". בעזרת האימון ניתן לגלות את סדרי העדיפויות האמיתיים בחיים ובעבודה. לשנות גישה, לשנות תפיסת עולם ולערוך שינויים התנהגותיים. האימון מאפשר שיפור ביצועים והישגים בתחום האישי והמקצועי כאחד. גישת האימון טוענת שכל מטרה שאדם מציב לעצמו - אפשרית להגשמה, בתנאי שמקדישים לכך זמן ואנרגיה בעקביות.

מיהו המאומן?
האדם המשתמש בשירות האימון האישי, המאומן, הוא מי שמנהל את חייו בדרך טובה. הוא יודע מה טוב עבורו, ולכן הבחירה בשיטת האימון האישי ובמאמן הספציפי היא הנכונה לגביו. המאומן מצפה שהאימון יעזור לו ללמוד להתמודד במקומות בהם הוא מתקשה, ויסייע לו לשפר את איכות החיים.
האימון מתאים לכל אדם שרוצה להשיג יותר בחייו בתחום האישי ו/או המקצועי, ולאנשים שרוצים למצות את מלוא הפוטנציאל הגלום בהם.

תפקיד המאמן
המאמן עוזר למאומן להקטין את המרחק הרגשי בין מה שהוא כבר יודע לבין היכולת שלו לממש את הידע. תהליך האימון אינו מקנה ידע אינטלקטואלי חדש. ההנחה הבסיסית היא שהמאומן יודע הכל.
המאמן הוא זה ששואל את השאלות ומלווה את המאומן בתהליך הקטנת הפער הרגשי. במהלך המסע, המאומן אינו תלוי במאמן. ברגע שהפער הרגשי נסגר - האימון מסתיים. אי אפשר לחזות מראש לאורך כמה זמן יתרחש התהליך.
המאמן מקשיב למאומן ללא שיפוטיות, שואל שאלות ולא מכוון. הוא לומד להכיר את המאומן ואת הדברים שחשובים לו בחיים. הוא מאפשר למאומן לגדול ולצמוח. המאמן תומך, מעודד, ומלווה את המאומן לכל אורך התהליך. יחד הם שותפים בגובה העיניים לאורך כל הדרך.
המאמן שואל שאלות מהסוג שגורמות למאומן לחשוב ולהתבונן פנימה אל תוך עצמו בצורה שהוא לא התנסה בה מעולם. המאמן עוזר למאומן להסיר את מגבלות החשיבה והעשייה, לפתח חשיבה במקומות בהם היה תקוע, ולפתח עשייה במקומות שבעבר נמנע או לא העיז.
תוך כדי האימון, המאומן לומד לפתח זוויות ראייה חדשות, והוא לומד לראות אפשרויות נוספות אותן לא ראה קודם. לאורך תהליך האימון, משפר המאומן את יחסיו עם עצמו, ובכך מאפשר לעצמו גדילה והתפתחות בתחום האישי והמקצועי.

במה שונה האימון האישי מייעוץ או טיפול פסיכולוגי?
היועץ מדבר על ההווה ועל העתיד. היועץ הוא אדם שמדבר מתוקף סמכות. הוא יודע מה טוב עבור הלקוח. היועץ מתרכז במה שלא בסדר, במה שצריך לתקן ולשפר, ובדרך כלל הוא גם יודע איך לבצע זאת.
בטיפול פסיכולוגי, הפסיכולוג מדבר על העבר וההווה. בין המטפל למטופל נוצרת מערכת יחסים, שבה המטפל הוא המומחה והוא זה שיודע מה צריך להיעשות. המטפל מאבחן מה לא בסדר, וחושב איך לתקן את המעוות.
ביחסי מטפל-מטופל אין מעורבות של המטפל. הדבר עלול להגביר את הרגשת הבדידות של המטופל ולהעצים את חוסר יכולתו להגיע לאינטימיות של אמת עם עצמו. זאת משום שנוכחות אדם אחר שאינו מעורב, נוגדת מעצם טיבעה את היכולת לפתוח את עצמך. המטפל נתפס כמישהו מרוחק שיודע הכול. אדם מנוכר, שעם הזמן גורם למטופל להפוך לקטן, מכווץ וחלש יותר. ככל שהמטופל נדרש להתערטל יותר - תחושת הבדידות גוברת. אין אינטראקציה ואין פעולת גומלין. המטפל מעודד זרימה של שיחה חד-כיוונית.
נשאלת השאלה: מה יקרה אם המטפל יהפוך ממטפל מנוכר למטפל משוחח? אם זה יקרה, ושניהם יהיו שווים, המטפל לא יוכל להסתתר מאחורי הידע שאין למטופל.
כאדם משוחח הוא צריך להיות אמפטי, ידיד, להיכנס לעולמו של האחר, ובעזרת החוויה של המפגש הבלתי אמצעי בין שני אנשים, לגרום לחשיפה ולהמסה פנימית, לגרום למפגש פנימי של המטופל עם עצמותו האמיתית. את זה אי אפשר לעשות מניכור וממרחק, רק ממעורבות שיחתית שוויונית. את כל זה עושה המאמן. מערכת יחסים כזו אכן נוצרת בין המאמן והמאומן. זהו אחד הבדלים הבולטים בין המאמן לפסיכולוג. בין המאומן למאמן קיימת מחוייבות אישית. המאמן הופך לחשוף ומעורב בתהליך שעובר המאומן.

האימון האישי מתאים לאנשים בריאים. הוא מתרכז בהווה כדי לשפר את העתיד. הרעיון המרכזי הוא ששום דבר לא מקולקל ואין מה לתקן. על סמך ההווה בודקים מה אפשרי לעתיד. המאמן הוא שותף, הוא יודע יותר טוב מהמאומן רק לשאול את השאלות. התשובות נמצאות בידי המאומן. הוא זה שיודע הכי טוב כיצד הוא רוצה לחיות את חייו.
הנושאים בהם עוסק האימון האישי הם רבים ומגוונים: השגת מטרות ויעדים בתחום המקצועי, דילמות, שינוי קריירה והגשמת חלומות, הורות, זוגיות, דיאטה, העצמה אישית, ועוד.

איך מתבצע האימון?
הפגישות נערכות אחת לשבוע למשך 60 דקות או במשך זמן שונה שנקבע בתאום שני הצדדים.
האימון יכול להתבצע בפגישה אישית או טלפונית. כאשר מחליטים על אימון טלפוני, השעה נקבעת מראש, המאמן והמאומן יושבים בחדר שקט ללא הפרעות ומתרכזים באימון.
הפגישה הראשונה נערכת, בדרך כלל, פנים אל פנים, והיא מתרכזת בהיכרות, בבדיקת ערכים ומטרות ובתאום ציפיות.
משך תהליך האימון נע בין שלושה חודשים ועד שנה, לפי הצורך. האימון מסתיים כשהפער בין המקום בו היה המאומן לבין המקום אליו רצה להגיע נסגר.
בתהליך האימון המאומן הוא הקובע. אצלו הכוח והעוצמה. הוא זה שבוחר את הנושא בו הוא רוצה לעסוק, את הכלים המתאימים לו, את היעד אליו הוא רוצה להגיע, את השינויים אותם הוא רוצה לבצע ואת קצב התהליך.
במהלך האימון מגדיר המאומן מטרות ריאליות אותן ניתן להשיג בפרקי זמן קצרים. לעיתים המאומן קובע לעצמו מטלה אותה עליו להשיג עד לאימון הבא. לעיתים המטלה היא מטלת חשיבה. וכך, בצעדים קטנים אך בטוחים מתקרב המאומן אל המטרה עד אשר היא מושגת במלואה.

לסיכום: אם אתה מרגיש תקוע, מאוכזב ובעל שאיפות חדשות, אבל מחפש את גלגל ההצלה שימשוך אותך נגד הזרם כמה שיותר מהר, אימון אישי יכול להיות הפתרון שיחזיר לך את החיוך לשפתיים.
ולאנשי העסקים, אם אתם רוצים לשפר את תפקודכם, הישגיכם, ולהגשים את המטרות והיעדים עליהם העזתם רק לחלום - עשו זאת בעזרת המאמן האישי!

ציפי גלזר - תקשורת אסרטיבית בפרזנטציה, בעסקים, בחיים ובהורות.