Nice Nurse

מאמרים

העיתון האלקטרוני "עיצוב תדמית"

הסינים מסבירים פנים

מאת: שרונה פומס

חוכמת הפנים (Miang Xiang) המכונה גם פיזיוגנומיה, היא תורה היוצאת מתוך המטאפיזיקה הסינית ותכליתה לסייע לאדם להבין את אישיותו, תכונותיו וגורלו על פי מאפיינים מולדים כמו צורת האף, הגבה או הפה או לחילופין צלקות או סימנים שנוצרו במהלך החיים ויכולים גם הם להעיד על עיצוב העתיד. חוכמת הפנים היא מעין אסטרולוגיה הבוחנת את האדם על פי איברי גופו.

הרפואה הסינית עושה גם היא שימוש בידע של חוכמת הפנים לצורכי ריפוי, כאשר מבנה, גוון הפנים ואיכות השערות מצביעים על מצב הג'ינג, האנרגיה המרוכזת שקיבלנו בירושה מהורינו. מעבר לכך, מאחר וכל אזור בפנים קשור לאיבר פנימי בגוף (עיניים, למשל, מקבילות לכבד השייך ליסוד העץ), דיסהרמוניה באיבר מסוים בפנים יכולה להצביע על דיסהרמוניה באיבר הפנימי הקשור אליו.

צורת הפנים נקבעת על פי האלמנט הקשור אליו. פנים עגולות משוייכות ליסוד המתכת. פנים מרובעות ליסוד האדמה, מחודדות ליסוד האש, מוארכות ליסוד העץ ומבנה פנים א-סימטרי ליסוד המים.
פנים אצילות על פי חוכמה זו הן פנים ארוכות בהן המצח גלוי ורחב והרווח בין שתי הגבות הוא גדול. פנים מכובדות משוייכות בדרך כלל לאיש צבא בעל מבט אצילי הבא לידי ביטוי בעיניים בורקות, סימן מובהק לג'ינג באיכות גבוהה, גבות המסתיימות כלפי מעלה ואף נוקשה.

אוזניים: בשרניות, צמודות או נופלות
בדרך כלל קריאת מפת הפנים מתחילה באוזן, האיבר היחידי בפנים שאינו משתנה. אצל הגבר היא מתחילה באוזן שמאל (יאנג) ועוברת לימין (יין) ואצל האשה מתחילה בימין ועוברת לשמאל (צד יאנג). האוזן השמאלית מייצגת את שבע השנים הראשונות, אוזן ימין מייצגת את השנים 8 עד 48.

על פי חוכמה זו פנים גדולות מביאות מזל רב יותר מפנים קטנות. לכן ככל שהאוזניים רחוקות יותר מהפנים, כך הפנים גדולות יותר. בנוסף, על האוזניים להיות גמישות אך לא גמישות מדי. אוזניים רכות מדי אינן מבורכות לאדם, הן אמנם מעידות על אדם מנומס אך חסר עוצמה. האוזניים גם מייצגות את הילדות של האדם ואת מזל הוריו. אם למשל אוזן אחת גבוהה מהשנייה או אם לאוזן אחת צורה שונה מהשנייה, הדבר מעיד על כך שלהורים היו בעיות בחיי נישואיהם ושלאותו אדם צפויות בעיות בתחום זה. אוזן בולטת מעידה על אדם עקשן, אינטליגנט, רגשן וחשדן. ככל שהאוזן צמודה יותר לראש ורחבה יותר, יהיה אותו אדם שובב יותר אך כזה החושש לקחת סיכונים. ככל שהאפרכסת של האוזן פתוחה יותר, כך הראש "פתוח" יותר. על פי התנוך ניתן לראות רכות או נוקשות. ככל שהתנוך יותר פתוח ורך, הנטייה ההומוסקסואלית של אותו אדם תהיה גדולה יותר.

האוזן מייצגת את יסוד המים ואת הכליות, לכן בעיות אוזניים מצביעות על היחלשות הכליות.
תנוך אוזן נמוך מעיד על אדם ספקן, עקשן, חשדן, ישיר, חזק ואוהב לצבור ידע. אפרכסת מעוגלת היורדת כלפי למטה נקראת סואי ג'י, כלומר אוזן נופלת, כמו של בודהה אך לא ארוכה מדי. גבר בעל אוזן כזאת צריך להיות מוקף נשים כדי שהן תבאנה את המזל אל חייו. אצל אשה לעומת זאת אם אזור התנוך רחב, הדבר מעיד על אחריות ונאמנות.

באופן כללי ניתן לומר שככל שהאוזן יורדת יותר כלפי מטה האדם הוא חומרני יותר. ככל שהאוזן ארוכה יותר כך אדם יחיה שנים רבות יותר. אוזניים בשרניות מסמלות אצילות.

מצח: גבוה, נמוך, רחב או מעוגל
מצח הוא השלב השני בקריאת מפת הפנים. המצח מסמן את האדם מגיל 15 עד גיל 30. גיל 31 כבר נכנס אל תוך תחום השיער. בעיקרון, מצח גבוה עדיף על מצח נמוך לגבי כולם, ובעיקר לעוסקים בפוליטיקה. פוליטיקאי בעל מצח קטן, יוטב לו אם יבחר מקצוע אחר. חריצים באזור המצח מצביעים על צ'י החסום כתוצאה ממתח ולחץ. מצח גבוה ומתעגל כלפי מעלה מראה על נטייה טובה ללימודים ולהצלחה מגיל צעיר (גיל 15 לערך).

האזור העליון ביותר של המצח הנוגע בשיער נקרא שמש וירח או ארמון ההורים. כאשר יש בו מצב של חוסר שוויון בין צד אחד של המצח לשני, זה מעיד על מצב בעייתי של ההורים שאף עלול להגיע עד כדי מוות של אחד מהם בגיל צעיר.

מצח רחב ומעוגל טוב לגברים אך לא לנשים. נשים כאלה הן נחושות וחזקות (בסין העתיקה נשים כאלה היו מוקצות לנישואין) ובעלות נטייה תכופה למריבות. אשה עם מצח כזה תזכה לנישואים טובים בגיל מאוחר.

ככל שהשיער הצמוד למצח יורד כלפי מטה, יחסיה של האשה עם אביה אינם טובים. חלק זה של הראש נקרא סוס שמים. במידה ומתקבלת צורת האות האנגלית M ("מפרצים") תיתכנה בעיות עם כסף. כאשר באזור זה יורד דם, הדבר מראה על מזל הקשור לנסיעות. חבורה כחולה באזור זה מצביעה על "מזל נסיעות" גרוע ומומלץ לא לנסוע כשהיא מופיעה. כאשר בודקים אם כדאי לעבור ממקום למקום מסתכלים הסינים על סוס השמים.

גבות: סימטריות, דלילות או ארוכות
הגבות עוסקות באופיו של האדם. אצל הגבר מצביעות הגבות על מידת יכולתו להיות נחוש ולהצליח. מוטב מרחק של שתי אצבעות בין גבה אחת לשנייה. מרחק של שלוש אצבעות הוא עדיין סביר אולם מרחק של ארבע אצבעות מראה על אדם שאינו חכם במיוחד.

גבות צמודות מראות על צרות אופקים וחוסר יכולת לסלוח לאנשים. האזור המצוי מעל הגבה עוסק באינטואיציה של האדם. אם האזור בין הגבות בשרני הדבר מצביע על מזל טוב. אם אזור זה דק ולא בשרני הכסף של אותו אדם "יברח" לו והוא יתקשה לחסוך.

כאשר הגבות עולות למעלה מדובר באדם דומיננטי בעל אישיות חזקה שחשוב לו לבטא את עצמו. גבות יורדות כלפי מטה מעידות על אנשים חסרי דרייב לחיים ואומץ לפעול. גבות קצרות מדי מעידות על חוסר רגישות ומאפיינות אדם שלא קל לנהל איתו שיחה. גבות ארוכות מעידות על אדם רגיש ביותר וקל לשכנוע. גבות שבורות (כאשר בגבה יש אזור עם שערות דלילות או שאין שערות כלל) מצביעות על בעיות בקשר בין אחים ואחיות או על ניתוק מהאחים בגיל מוקדם. אם הבליטה בין הגבות שטוחה גבר ימות מוקדם או יתגרש. אשה נאמנה לגבר שלה אם הגבה בצד שמאל עבה יותר מהימנית. איך יודעים אם גבר בוגד באשתו? אם לריסים שלו יש נטייה לרדת למטה בלילה. איך יודעים אם אשה בגדה בבעלה? מסתכלים על הגבה שלה.

עיניים: בולטות, לבנות או נוטות כלפי מטה
אזור העיניים עוסק בגילאים 35 עד 40 והוא קשור בשפע ונכסים. ברפואה הסינית העיניים מייצגות את נפש האדם ואת הכבד. כל רגישות בעיניים תצביע על מצב הכבד. כאשר האישון נוטה כלפי מטה יש חשש למוות בסביבות גיל 45. באופן כללי הסינים אומרים שכאשר יש בעיות עם העניים יש גם בעיות עם הלב. סכנה ללב קיימת אם קו העין חוצה את האוזן או שהעין נופלת, כלומר שהאישון נוטה כלפי מטה. כאשר רואים בצורה בולטת את הלבן בעין או שהעיניים בולטות יש חשש לתאונות.

עיניים בולטות נחשבות למביאות אנרגיה מזיקה ועלולות להוביל לבעיות משפטיות, שוד וגניבות. האזור מעל העין נחשב לארמון השפע של האדם. ככל שאזור זה בשרני יותר כך לאדם יהיו יותר נכסים.

שרונה פומס, פנג שואי ומטאפיזיקה סינית, מנהלת בית הספר הגבוה לפנג שואי.