Romantic Couple on Dock

מאמרים

העיתון האלקטרוני "עיצוב תדמית"

שפת גוף ולבוש בדייט ראשון

מאת: אילה וייס

דייט ראשון הוא עניין משמעותי לכל הפנויים שבינינו.
רבים מחפשים את בן הזוג ש"סיים את שלב המשחקים" אך כל מי שאומר זאת אינו מבין את המהות האמיתית של העולם שלנו. כולנו ללא יוצא מן הכלל נמצאים במשחק כזה או אחר. כל אדם חי את האמת הפנימית שלו אך גם בעסקים וגם בתקשורת בכלל יש לשחק את המשחק ולזכור תמיד את המשפט הידוע "כל העולם במה ואנחנו שחקנים" (וויליאם שקספיר)*.
אם ניקח את הפתגם הזה לחיים האישיים שלנו ולדייטים בפרט, נבין שבמצבים מהותיים אנחנו זקוקים להבנה שאנו נמצאים בסוג של משחק שיש בו כללים וחוקים. כדי "לנצח" במשחק עלינו לשחק לפי כללים אלה. בחור יכול לומר לעצמו - אני אבוא אמיתי כמו שאני באמת - סנדלים, מכנסיים קצרות..., מבלי לשחק אותה מישהו אחר, מבלי לנסות להרשים. אם יבוא בגישה כזו, הצלחה מרובה לא תהיה לו וכך גם בנוגע לנשים. זהו "הרושם הראשון" שעשוי לקבוע את גורלם לכאן או לשם.

מחקרים הוכיחו כי 93% מקביעת הרושם הראשון כשאנחנו פוגשים אדם לראשונה נקבעים עפ"י המסרים הבלתי-מילוליים שלו: שפת הגוף, סגנון הלבוש, צבע הבגד וסגנון הדיבור. רק 7% הם המילים עצמם - התוכן הנאמר. יותר מכך - הרושם הראשון נקבע במס' שניות וצריך הרבה יותר זמן על מנת לתקן אותו. אז למה להראות כמה אתה יוצא דופן ומוזר כשכולם עושים את הכי טוב שהם יכולים כדי ליצור לפחות רושם ראשוני חיובי?!

לבוש לדייט ראשון

 

מה לא ללבוש?
סנדלים, כפכפים - קרוקס, נעלי ספורט (אז מה אם זה נוח?), גופיות (שלא נדע!), חולצת טי-שירט בלויה, ג'ינס מרוט/משופשף/גיזעי - אנחנו לא באים להציג כמה אנחנו "קוּל" אלא חשוב שנראה שאנחנו מכבדים את האדם שאיתנו ואת הסיטואציה, ממש כמו שהיינו מקפידים בראיון עבודה או בפגישה עסקית. הלבוש יוצר תחושה של השקעה בזולת ובמעמד.
אני לא הייתי ממליצה לגברים ללבוש חולצת טריקו ובוודאי לא עם הדפסים של נערים בני 16. אין לכם מושג כמה זה משדר זלזול וחוסר בגרות או ניסיון קלוש להראות צעיר מגילך.
זוהי טעות לומר: "כל היום אני הולך מעונב בעבודה, בערב אני רוצה להרגיש נוח" - כשאתה בבית או על חוף הים זה בסדר להתלבש מרושל, אך לא כשאתה יוצא להכיר בחורה בפעם הראשונה. היא בוחנת אותך היטב גם בנקודה הזו.
הדברים נכונים גם לגבי נשים, גברים פחות שמים לב לפרטים אך לרוב יזכרו אם התלבשת באופן מושקע או שלא.

מה כן ללבוש?
איזון הוא שם המשחק. לא כדאי לבוא בחליפה עם עניבה אך חובה לבוא לבוש יפה, מסודר ומכובד. ג'ינס באיכות טובה - עדיף כהה או מכנס כותנה לא אלגנטי מידי.
גילוח - חובה! וטיפוח... - בישום עדין חיוני לשני הצדדים.
לגברים - אפשר ללבוש חולצת פולו טובה או חולצת בד מגוהצת, כשהצווארון שלה לא דהוי, מוכתם או מתפורר (תתפלאו, אבל נתקלתי בחוויות נוראיות שכאלה. העיניים פשוט נתקעות רק שם).
לנשים - סנדלים, רק אם רגלייך מטופחות. חולצה ללא שרוולים - רק אם הזרועות שלך אסתטיות.
מחשוף נדיב, חצאית מיני - לשיקולך! תלוי מה את רוצה לשדר... ואיך תרצי לסיים את הפגישה.
מומלץ לבחור חולצה בצבעים סולידים ובהירים. נשים רבות וגם גברים נוטים לבחור בצבע השחור כי הוא אלגנטי, ו"מרזה". אך למעשה הצבע השחור משדר ריחוק וכובד אז לא כדאי להגזים איתו אלא אם כן זה הבגד הכי טוב שלך ואת או אתה מרגישים הכי נוח איתו. הנוחות חשובה בהחלט והיא משפיעה על הנינוחות שבהכרות.

 

שפת הגוף

 

בשניה הראשונה שאתם נפגשים - לא חייבים לגעת! הימנעו מנשיקות וחיבוקים - זה לא תמיד נעים. לגברים יש נטיה לבחון תחילה את חוש המישוש - אז בבקשה, דחו את התשוקה והצורך הזה לפעם הבאה או לסיום הפגישה במידה והאישה משדרת שזה מתאים לה.
אפשר להסתפק בהתחלה בלחיצת יד קלה או סתם חיוך.
מאוד חשוב להקפיד על המרחב האישי שלה בין אם אתם יושבים או עומדים - אל תתקרב יותר מידי לטריטוריה שלה, זה עשוי לגרום לדחיה בשלב הזה.
הדבר הכי חשוב בעיני כאשר מדברים על שפת הגוף הוא החיוך! החיוך, מעבר לזה שהוא נעים ומקרב בין אנשים, הוא מרכך את הפנים, משדר חיוניות ומחמם את הלב. החיוך הוא הדבר הראשון שעליכם להרבות בו בדייט.
נסו להיות רגועים. החיוך יעזור לכם לא לשדר לחץ ועצבנות, מה שטבעי מאוד במעמד הלא טבעי הזה.
הדבר השני בחשיבותו הוא קשר העין. כאשר אתם מתבוננים בדובר אליכם אתם משדרים לו הקשבה ויחס לדבריו.
חשוב לעמוד וללכת זקוף על מנת לשדר ביטחון עצמי ולזכות בהערכה. שפת גוף פתוחה מביעה רצון בתקשורת. כדאי להימנע משילוב הידיים - זה יוצר חסימה תקשורתית. לדבר עם הידיים - זה טוב, במידה ומוסיף הדגשה לדברים הנאמרים אך כדאי לשמור על הידיים בצד שלך ולא לגעת כשאתה מדבר.
אם את או אתה משתעממים בפגישה עדיף לחתוך - מאוד לא נעים לשבת מול מישהו שמתופף באצבעותיו על השולחן או על מסעד המושב בקוצר רוח.
כאשר אתם משוחחים אל תיגעו בפנים יותר מידי - זה מראה על לחץ יתר. אל תסתירו את הפנים או את הפה במיוחד, כי זה יוצר חשדנות וחוסר אמון בנאמר. אדם שמכסה את פיו נתפס כאילו הוא מסתיר משהו או משקר.

 

איך יושבים?
רבות מהפגישות בדייט ראשון נערכות בבתי קפה. לעיתים מומלץ "לעצב" מחדש את הפינה בה אתם יושבים. לא מומלץ לשבת זה מול זו - השולחן שביניכם יוצר חסימה והסתרה של חלק מהגוף. בפגישה עדיף לראות את מרבית הגוף וכך התקשורת תזרום טוב יותר. לכן, אם קיבלתם שולחן עם כסאות שמסודרים כמו בראיון עבודה, כדאי להזיז כסא אחד ולשבת זה מול זו בזווית השולחן. בשפה מקצועית קוראים לזה ישיבה ב- "עמדה פינתית" לעומת "עמדה נגדית".
שבו בנינוחות, שפת גוף פתוחה, ידיים פתוחות וגלויות, כל אלו ישדרו פתיחות ורצון להכיר ולהתקרב.

זיכרו! אתם יכולים לומר את כל העולה על רוחכם אך שפת הגוף משפיעה יותר ממילים. וגם אם הצד השני לא מבין בשפת הגוף, אם הוא בעל אינטואיציה ורגישות גבוהה הוא ירגיש בזיוף ושמשהו לא בסדר. היו אמיתיים - אימרו אמת! אל תשקרו... השקר נראה בבירור, הוא מורגש ומשאיר תחושת חוסר אמון.

 

דיבור ושיחה

בפגישה ראשונה, אנחנו בוררים את המילים, שוקלים מה לספר ומה לא, לפעמים מתרכזים בפרטים טכנים - כמה ילדים? (גרושים) במה היא עוסקת? מה למדת? איפה נולדת? איפה הוא גר? וכו'. אז הניחו רגע לפרטים המעייפים, הם פחות חשובים ונסו קודם כל להכיר את האדם הזה שמולכם בפעם הראשונה, שוחחו והכירו. המעיטו ככל האפשר בפרטים.
היא ממילא לא תזכור מה אמרת! - היא מתרכזת כעת באיך אתה נראה ואם נודה על האמת - גם אתה! הפרטים ושאלות האיפה - כמה יגיעו שוב מאוחר יותר במידה ותרצו להמשיך.
חשוב לשים לב לסגנון הדיבור ולהימנע מלהשתמש בשפת רחוב.
חישבו איך אתם אומרים את המילים ופחות מה אתם אומרים. עוצמת הקול - שלא תהיה חלשה או צעקנית מידי, קול ברור, רהוט ורציף.
שמו של אדם הוא הצליל הערב ביותר לאוזניו. אנשים מרבים לשכוח עובדה זו אך היא ידועה במכירות ובכלל בתקשורת בין אנשים. הקפידו לפנות לפרטנר שלכם בשמו במידת הצורך, זה בהחלט מקרב ויוצר אינטימיות - אל תגזימו כדי שזה לא ישמע פולשני מידי.

 

ועוד משהו קטן על נימוס

אני יודעת שאנחנו בעידן "שיוויוני" לכאורה, אך עדיין, בעיני לפחות, יש פערים גדולים בין נשים וגברים בדייט (ובכלל). אני לא נכנסת כעת לנושא של - מי צריך לשלם? אך כאשר המלצרית ניגשת אליך ושואלת "מה תרצו להזמין?" הפנה קודם את השאלה לאישה שאיתך - "מה תירצי?" ואח"כ דאג לעצמך.
אין דבר צורם מזה שגבר מזמין לעצמו ולא דואג לאישה שזה עתה הכיר. זה לא מכבד אותה ומהווה כישלון כבר בפתיחה.
את קיסם השיניים בבקשה תידחו לפעם אחרת! אין דבר דוחה מאשר גבר / אישה המחטטים בשיניהם מול הפרטנר שזה עתה הכירו.

מחמאה טובה היא לא חנופה, כל עוד היא אמיתית. פרגנו! מהלב... כדי שהצד השני ירגיש טוב. אל תתקמצנו במחמאות ואל תחששו "לנפח את האגו" של הצד השני. כל דבר הוא חיוני כל עוד אינו מוגש בהגזמה.

שיהיה בהצלחה בדייט השני... ובמסע הארוך הזה לזוגיות טובה...

 

* הציטוט המלא: "כָּל הָעוֹלָם בָּמָה, כָּל אִישׁ וְכָל אִשָּׁה רַק שַׂחְקָנִים הֵם. כֻּלָּם כְּנִיסוֹת וִיצִיאוֹת לָהֶם,
   וְכָל אָדָם עַל פִּי תּוֹרוֹ מוֹפִיעַ בְּתַפְקִידִים שׁוֹנִים" - כטוב בעיניכם / ויליאם שקספיר.

קורס דיגיטלי: שפת הגוף - תקשורת ללא מילים

אילה וייס, עיצוב תדמית.